Zdecydowana większość społeczeństwa doskonale zdaje sobie sprawę, jak postępujący proces cyfryzacji ułatwił nam wszystkim życie. Niestety, o wiele mniejszy odsetek osób jest świadom skali zagrożenia, jakie niesie ze sobą korzystanie z urządzeń cyfrowych. Dobrym przykładem jest wirus trojan, który potrafi skutecznie uprzykrzyć życie nieświadomym użytkownikom internetu. Czym dokładnie jest wspomniany trojan i czy można się przed nim chronić?

Trojan – co to jest?

Wirus trojan to złośliwe oprogramowanie, które podszywa się pod pliki lub programy, aby oszukać użytkownika i zainfekować jego urządzenia cyfrowe. Jego nazwa powiązana jest z historią o słynnym koniu trojańskim, którego Grecy użyli, aby podstępem dostać się do miasta Troja. Podobnie jak w tej opowieści, wirusy trojanowe ukrywają swoją prawdziwą naturę, by podstępem wkraść się do wnętrza systemu i dokonać w nim szkodliwych działań.

Trojan – rodzaje

Istnieje wiele rodzajów wirusów trojanowych, a w momencie pisania tego artykułu gdzieś na świecie prawdopodobnie powstaje jego kolejna odsłona. Na tę chwilę, wyróżnić możemy:

  • Backdoor Trojan – jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj wirusa tworzy ukrytą lukę w zabezpieczeniach systemu (backdoor – tylne drzwi). Poprzez nią atakujący może w dowolnym momencie dostać się do urządzenia i znajdujących się na nim danych.
  • Dropper Trojan – jego zadaniem jest instalacja i uruchamianie innych złośliwych oprogramowań na zainfekowanym urządzeniu. Ten rodzaj wirusa zwykle dostarczany jest w postaci pozornie nieszkodliwego pliku, który użytkownik pobiera lub otrzymuje na swój sprzęt.
  • Banking Trojan – w naszym języku znany również jako trojan bankowy, to rodzaj złośliwego oprogramowania, którego celem jest kradzież informacji finansowych użytkownika, w tym danych logowania do kont bankowych i numerów kart kredytowych. Banking Trojan został zaprojektowany tak, aby całkowicie ukrywać swoją obecność i działania przed użytkownikiem oraz programami antywirusowymi.
  • Rootkit Trojan – to jeden z bardziej zaawansowanych typów złośliwego oprogramowania, który jest w stanie ukryć swoje istnienie na zainfekowanym systemie operacyjnym. Rootkit Trojan działa poprzez modyfikowanie systemowych plików i komponentów. W zależności od swojego rodzaju i celu, może służyć do kradzieży danych lub działać jako backdoor, umożliwiając cyberprzestępcom ataki na inne komputery w sieci.
  • Ransom Trojan – jest programem typu ransomware (oprogramowanie szantażujące), którego celem jest blokowanie dostępu do poszczególnych plików lub nawet całego systemu operacyjnego zainfekowanego komputera. W zamian za przywrócenie dostępu, cyberprzestępcy najczęściej żądają okupu w formie kryptowaluty, aby trudniej było ich namierzyć.
  • Remote Access Trojan (RAT) – umożliwia cyberprzestępcom zdalny dostęp do zainfekowanego systemu operacyjnego bez wiedzy i zgody użytkownika. RATy zazwyczaj rozprzestrzeniają się poprzez phishing, czyli jedną z socjotechnik za pomocą której użytkownik zostaje oszukany, aby kliknąć w zainfekowany link lub otworzyć zainfekowany załącznik.

Jak chronić się przed trojanem?

Podobnie jak w przypadku pozostałych wirusów i złośliwych oprogramowań, przed trojanem lepiej się chronić, niż później z nim walczyć. Zanim sami się zorientujemy, że coś jest nie tak, lub nasz program antywirusowy wykryje jego obecność na urządzeniu, wirus do tego czasu może wyrządzić nieodwracalne szkody. Zatem, jak chronić się przed trojanem?

Grupa specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa podczas pracy
  1. Zainstaluj antywirusa – to ważne narzędzie do wykrywania i usuwania złośliwych wirusów, w tym trojanów. Pamiętaj, aby zawsze korzystać z aktualnej wersji oprogramowania i regularnie aktualizować definicje malware. 
  2. Nie otwieraj podejrzanych wiadomości – trojany mogą być ukryte w załącznikach e-mailowych lub linkach. 
  3. Unikaj korzystania z niezaufanych stron internetowych – wiele witryn zawiera w sobie ukryte złośliwe oprogramowanie. W miarę możliwości nie korzystaj z niezaufanych stron internetowych, zwłaszcza tych, które nie posiadają SSL’a lub oferują nielegalne bądź podejrzane treści.
  4. Nie pobieraj plików z nielegalnych źródeł – perspektywa obejrzenia najnowszego hitu kinowego za darmo jest kusząca, jednak pobranie pliku z witryny torrentowej niesie ze sobą ryzyko zainfekowania urządzenia trojanem.
  5. Pobieraj aktualizacje – bardzo często nowe wersje oprogramowania zawierają poprawki bezpieczeństwa, które dodatkowo chronią urządzenie przed złośliwymi wirusami.
  6. Wykonuj regularne kopie zapasowe danych – w przypadku infekcji trojanem, dane mogą zostać uszkodzone lub utracone. Regularne tworzenie kopii zapasowych umożliwi ich szybkie przywrócenie w przypadku problemów.

Pamiętaj, że złośliwe oprogramowanie, w tym trojany, jest stałym zagrożeniem w sieci. Jedynie przestrzeganie środków ostrożności i korzystanie z zalecanych praktyk bezpieczeństwa internetowego, jest w stanie uchronić nas przed przykrymi konsekwencjami związanymi ze złamaniem zabezpieczeń naszego systemu przez wirusa.

Jak usunąć trojana?

Stało się. Przypadkowe kliknięcie w link, następnie pobranie podejrzanego pliku i nasz komputer został zainfekowany. Co w takim przypadku? Jak usunąć trojana?

Gdy trojan zainfekuje urządzenie, jednym z najlepszych sposobów na jego usunięcie jest użycie jakościowego, zautomatyzowanego narzędzia antywirusowego i przeprowadzenie pełnego skanowania komputera. W przypadku poważniejszych infekcji, może okazać się niezbędne wyczyszczenie systemu i przywrócenie go do stanu fabrycznego. Właśnie na wypadek takich scenariuszy, warto dbać o cyberbezpieczeństwo i systematycznie wykonywać kopie zapasowe swoich danych.